Menu

3 NEOPOMENUTELNÉ ASPEKTY PŘI VÝBĚRU BARVY DO INTERIÉRU

Častá problematika při zařizování bydlení směřuje k barevnému spektru interiéru. Každý máme své oblíbené barvy i představy o svém domově, ale jak to vlastně skloubit, abychom nevytvořili z útulného domu šapitó? Při řešení této otázky je důležité podívat se hned na několik aspektů.

1. Světlo

V první řadě nesmíme zapomenout na orientaci místnosti ke světovým stranám a na množství přirozeně pronikajícího světla. Na východní straně se se sluníčkem setkáme ráno a v dopoledních hodinách, takže o přirozený zdroj světla přijdeme docela rychle. Naopak na západní straně můžeme ze svitu těžit celé odpoledne i večer. Nejpříznivější podmínky nám pak nabídne strana jižní. Opomenout nesmíme ani velikosti oken. A jak to vlastně souvisí s barvami? Opravdu jednoduše. Tam, kde máme dostatečný zdroj denního světla, si můžeme dovolit hrát s tmavšími odstíny barev, aniž bychom z pokoje vytvořili kopku. Naopak v částech domu či bytu, kde doléhá světla málo, bychom měli volit světlé tóny. Samotná bílá barva vytváří neutrální prostředí a maximalizuje odrazivost světla v celém prostoru. Pokud ale netoužíte po čistě bílé, nezoufejte. Jakékoli světlé tóny udělají podobnou službu.

2. Emoce barev

Pokud jste se někdy pozastavili nad atmosférou interiéru a zamysleli se, jakou energií na vás dýchá okolí, jistě jste si všimli, že různé barvy působí jiným dojmem.

Správně zvolená barva je polovina úspěchu!

Pro klid a pohodu doporučujeme sáhnout po odstínech zelené, která má blahodárný vliv na naši zrakovou soustavu a navrací nás k přírodě. Mezi uklidňující barvy dále řadíme i modrou, pískovou nebo broskvovou.

Jestliže ale toužíte po povzbudivém interiéru, nahlédněte k barvám slunce. Žlutá v teplých a jasných odstínech působí energicky a vyvolává pocit radosti. Červená nás zase ovlivňuje jako afrodiziakum a nenechá nás klidnými, za to hnědá evokuje pocit síly, pohody a bezpečí.

3. Druh barvy

Dalším aspektem, ke kterému doporučujeme při výběru barvy přihlížet, je pak samotná barvicí hmota. Trh je přesycen různými nabídkami, ale i tak jsme schopni je shrnout do několika skupin.

Nejlevnější variantou je obyčejná malířská barva, která se hodí do nenamáhaných místností. Za nás je ale lepší si připlatit a podívat se po omyvatelných značkách, kterými si ušetříme starosti do budoucna a na místo sáhodlouhé výmalby při zašpinění zdí budeme moci v budoucnu použit pouze vlhkou utěrku, kterou zeď snadno vyčistíme.

Do koupelen pak vřele doporučujeme voděodolné barvy, díky kterým zamezíme průniku vody do zdí, a tím snížíme i možnost plísní.

Pokud se chcete podívat po nějaké specialitě, dnes se už vyrábí i barvy simulující tabuli, takže se na ně dá psát nebo tvořit myšlenkové mapy.


 

Věřím, že se mi podařilo vám připomenout, na co si při výběru barevného spektra interiéru dát pozor.